Microsemi Commercial Components SMLJ70AE3/TR13
SMLJ70AE3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
SMLJ70AE3/TR13
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 70VWM 113VC SMCJ
Datasheet Download
SMLJ70AE3/TR13.pdf
Availability of SMLJ70AE3/TR13
QUANTITY
SMLJ70AE3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMLJ70AE3/TR13
Internal Part NumberEIS-SMLJ70AE3/TR13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)70V
Voltage - Breakdown (Min)77.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)26.6A
Power - Peak Pulse300W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
Supplier Device PackageDO-214AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMLJ70AE3/TR13
Related LinksSMLJ70A, SMLJ70AE3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
SMLJ70AE3/TR13 Details Description
Related parts for SMLJ70AE3/TR13
FUSE CERM 12A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.4A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 2.67K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC RESET MPU LOW PWR SOT23-5 datasheet.pdf
REFLECTOR BRIDGELUX BXRA C/N/W datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
RES 243 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 910 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf
KK RPC 100 HDR FRLK RTAN 04 CKT datasheet.pdf
CONN TERM BLK HINGED CVR 15POS datasheet.pdf
OSC OCXO 26.000MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf