Rohm Semiconductor SMLP36RGB1W3
SMLP36RGB1W3 picture photo
Mfg. Part Number
SMLP36RGB1W3
Brief Description
LED RGB DIFFUSED 0604 SMD
Datasheet Download
SMLP36RGB1W3.pdf
Availability of SMLP36RGB1W3
QUANTITY
SMLP36RGB1W3 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMLP36RGB1W3
Internal Part NumberEIS-SMLP36RGB1W3
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRGB LED Products
PICOLED LED
Featured ProductPICOLED™-RGB
Standard Package5,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
SeriesPicoLED™
PackagingTape & Reel (TR)
ColorRed, Green, Blue (RGB)
Lens ColorWhite
Lens TransparencyDiffused
Millicandela Rating35mcd Red, 110mcd Green, 35mcd Blue
Lens Style/SizeRectangle with Flat Top, 1.50mm x 0.60mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.1V Red, 3.1V Green, 3V Blue
Current - Test5mA Red, 5mA Green, 5mA Blue
Viewing Angle-
Mounting TypeSurface Mount
Wavelength - Dominant624nm Red, 527nm Green, 470nm Blue
Wavelength - Peak-
Features-
Package / Case0604 (1510 Metric)
Supplier Device Package*
Size / Dimension1.50mm L x 1.00mm W
Height (Max)0.25mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMLP36RGB1W3
Related LinksSMLP36, SMLP36RGB1W3 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
SMLP36RGB1W3 Details Description
Related parts for SMLP36RGB1W3
CONN EDGECARD 140PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
MGRID HDR SHRD SMT /LCK/CAP 8CKT datasheet.pdf
RES 169K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
COLLET FFA.1E. - 5.0MM DIA datasheet.pdf
FIXED IND 2MH 69MA 29 OHM TH datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
Surface mounted, 3 pin package IC datasheet.pdf