Vishay/Beyschlag SMM02070C1101FBS00
SMM02070C1101FBS00 picture photo
Mfg. Part Number
SMM02070C1101FBS00
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.1K OHM 1% 1W MELF
Datasheet Download
SMM02070C1101FBS00.pdf
Availability of SMM02070C1101FBS00
QUANTITY
SMM02070C1101FBS00 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMM02070C1101FBS00
Internal Part NumberEIS-SMM02070C1101FBS00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesSMM0207
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThin Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseMELF, 0207
Supplier Device Package0207
Size / Dimension0.087" Dia x 0.228" L (2.20mm x 5.80mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMM02070C1101FBS00
Related LinksSMM02070C, SMM02070C1101FBS00 Datasheet, Vishay/Beyschlag Distributor
SMM02070C1101FBS00 Details Description
Related parts for SMM02070C1101FBS00
IC REG LDO 3.15V 0.12A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
C/A,62.5125,12FIB,PLE,MPO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 54V 600W datasheet.pdf
CONN PLUG IDC .100" 40POS datasheet.pdf
TVS DIODE 49VWM 89VC SOD57 datasheet.pdf
CAP CER 10UF 50V X7S RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
KNIFE 3.50MM datasheet.pdf