| Internal Part Number | EIS-SMOV34S551MP | |
| Standard Package | 24 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Series | SMOV34S | |
| Packaging | Bulk | |
| Varistor Voltage (Min) | 770V | |
| Varistor Voltage (Typ) | 854.5V | |
| Varistor Voltage (Max) | 939V | |
| Current - Surge | 40kA | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 550VAC | |
| Maximum DC Volts | 700VDC | |