| Internal Part Number | EIS-SMOV34S751MP | |
| Standard Package | 24 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | TVS - Varistors, MOVs | |
| Series | SMOV34S | |
| Packaging | Bulk | |
| Varistor Voltage (Min) | 1080V (1.08kV) | |
| Varistor Voltage (Typ) | 1200V (1.2kV) | |
| Varistor Voltage (Max) | 1320V (1.32kV) | |
| Current - Surge | 40kA | |
| Number of Circuits | 1 | |
| Maximum AC Volts | 750VAC | |
| Maximum DC Volts | 970VDC | |