ST SMP100MC-230
SMP100MC-230 picture photo
Mfg. Part Number
SMP100MC-230
Brief Description
TRISIL 100A 230V BIDIRECT SMB
Datasheet Download
SMP100MC-230.pdf
Availability of SMP100MC-230
QUANTITY
SMP100MC-230 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMP100MC-230
Internal Part NumberEIS-SMP100MC-230
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Breakover285V
Voltage - Off State230V
Voltage - On State-
Current - Peak Pulse (8/20µs)300A
Current - Peak Pulse (10/1000µs)100A
Current - Hold (Ih)150mA
Number of Elements1
Capacitance40pF
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMP100MC-230
Related LinksSMP100, SMP100MC-230 Datasheet, ST Distributor
SMP100MC-230 Details Description
Related parts for SMP100MC-230
RES TEMP SENS 3.3K OHM 5% 1/16W datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V TO92-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES 16.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONN HDR 5POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
1.0MM WTB CABLE HOUSING datasheet.pdf