Vishay Semiconductor/Diodes Division SMP11-E3/84A
SMP11-E3/84A picture photo
Mfg. Part Number
SMP11-E3/84A
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 11VWM 20.1VC SMP
Datasheet Download
SMP11-E3/84A.pdf
Availability of SMP11-E3/84A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMP11-E3/84A Order Process
Ship out your order
Specifications of SMP11-E3/84A
Internal Part NumberEIS-SMP11-E3/84A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®, eSMP®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)11V
Voltage - Breakdown (Min)12.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp20.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)19.9A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-220AA
Supplier Device PackageDO-220AA (SMP)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMP11-E3/84A
Related LinksSMP11-, SMP11-E3/84A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMP11-E3/84A Details Description
Related parts for SMP11-E3/84A
FIXED IND 39UH 2A 68 MOHM SMD datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFF13G/AF13/AFF13G datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS R/A NO LATCH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES 180K OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
TXRX LIN BUS REG WATCHDOG 20QFN datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 14-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
RES 21.5 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 2W DO204AL datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 600MA 310 MOHM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 195A TO220 datasheet.pdf