Vishay Semiconductor/Diodes Division SMP14-E3/85A
SMP14-E3/85A picture photo
Mfg. Part Number
SMP14-E3/85A
Brief Description
TVS DIODE 14VWM 25.8VC SMP
Datasheet Download
SMP14-E3/85A.pdf
Availability of SMP14-E3/85A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMP14-E3/85A Order Process
Ship out your order
Specifications of SMP14-E3/85A
Internal Part NumberEIS-SMP14-E3/85A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)14V
Voltage - Breakdown (Min)15.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp25.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)15.5A
Power - Peak Pulse400W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMP14-E3/85A
Related LinksSMP14-, SMP14-E3/85A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMP14-E3/85A Details Description
Related parts for SMP14-E3/85A
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
CAP CER 270PF 630V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 25POS 30AWG 50CM datasheet.pdf
CAP FILM 1200PF 5% 1.25KVDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 76 TYPE A 30POS datasheet.pdf
CONN HDR 63POS 0.200 T/H datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X9.5MM XCUT T412 datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
CAP CER 68PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 2.5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf