ST SMP2300SCMC
SMP2300SCMC picture photo
Mfg. Part Number
SMP2300SCMC
Brief Description
THYRISTOR 230V 400A SMB
Datasheet Download
SMP2300SCMC.pdf
Availability of SMP2300SCMC
QUANTITY
SMP2300SCMC Order Process
Ship out your order
Specifications of SMP2300SCMC
Internal Part NumberEIS-SMP2300SCMC
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Breakover260V
Voltage - Off State230V
Voltage - On State3V
Current - Peak Pulse (8/20µs)400A
Current - Peak Pulse (10/1000µs)100A
Current - Hold (Ih)150mA
Number of Elements1
Capacitance45pF
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMP2300SCMC
Related LinksSMP23, SMP2300SCMC Datasheet, ST Distributor
SMP2300SCMC Details Description
Related parts for SMP2300SCMC
CONN COAX JACK STR 50 OHM SMD datasheet.pdf
IC DECODER/DEMUX 3-8LINE 16TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.37K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 280MA 1.25 OHM datasheet.pdf
RES 165 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf
OSC PROG 2.5NS 30PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 4.2V SSOT24-4 datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 100V NP0 1206 datasheet.pdf