Vishay Semiconductor/Diodes Division SMP26-M3/85A
SMP26-M3/85A picture photo
Mfg. Part Number
SMP26-M3/85A
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 26VWM 46.6VC SMP
Datasheet Download
SMP26-M3/85A.pdf
Availability of SMP26-M3/85A
QUANTITY
SMP26-M3/85A Order Process
Ship out your order
Specifications of SMP26-M3/85A
Internal Part NumberEIS-SMP26-M3/85A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®, eSMP®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)26V
Voltage - Breakdown (Min)28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp46.6V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)8.6A
Power - Peak Pulse400W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-220AA
Supplier Device PackageDO-220AA (SMP)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMP26-M3/85A
Related LinksSMP26-, SMP26-M3/85A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMP26-M3/85A Details Description
Related parts for SMP26-M3/85A
PCB COPPER CLAD 3 X 4.5" 1 SIDE datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.8A TO220AB datasheet.pdf
IC DRVR LATCH 8BIT SER IN 16DIP datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
RES 10.5 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
LMZFL 5/16/135 3.5 BK datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
16AWG 19/.0117 25C FOILBRAID 100 datasheet.pdf
MAIN SWITCH SUB ASSY 400A datasheet.pdf