Vishay Semiconductor/Diodes Division SMP33-E3/85A
SMP33-E3/85A picture photo
Mfg. Part Number
SMP33-E3/85A
Brief Description
TVS DIODE 33VWM 59VC SMP
Datasheet Download
SMP33-E3/85A.pdf
Availability of SMP33-E3/85A
QUANTITY
SMP33-E3/85A Order Process
Ship out your order
Specifications of SMP33-E3/85A
Internal Part NumberEIS-SMP33-E3/85A
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)33V
Voltage - Breakdown (Min)36.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp59V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)6.8A
Power - Peak Pulse400W
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMP33-E3/85A
Related LinksSMP33-, SMP33-E3/85A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMP33-E3/85A Details Description
Related parts for SMP33-E3/85A
CONN HEADER VERT 40POS 1.27MM datasheet.pdf
CAP CER 820PF 1KV X7R 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPST 1.5A 250V datasheet.pdf
CAP CER 9.5PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
RES 121K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 3000PSIA 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 2SKT SLD CUP datasheet.pdf
OSC VCTCXO 38.88MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf