United Chemi-Con SMQ160VS561M22X25T2
SMQ160VS561M22X25T2 picture photo
Mfg. Part Number
SMQ160VS561M22X25T2
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 160V SNAP
Datasheet Download
SMQ160VS561M22X25T2.pdf
Availability of SMQ160VS561M22X25T2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMQ160VS561M22X25T2 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMQ160VS561M22X25T2
Internal Part NumberEIS-SMQ160VS561M22X25T2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSMQ
PackagingTray
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)444 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current2.25A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMQ160VS561M22X25T2
Related LinksSMQ160VS5, SMQ160VS561M22X25T2 Datasheet, United Chemi-Con Distributor
SMQ160VS561M22X25T2 Details Description
Related parts for SMQ160VS561M22X25T2
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
Connector Receptacle 60 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 1A TO220-3 datasheet.pdf
DIP CABLE 20POS datasheet.pdf
CONN EDGE .100 35POS HL LOW P datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS INLINE SKT datasheet.pdf