United Chemi-Con SMQ400VS181M22X35T2
SMQ400VS181M22X35T2 picture photo
Mfg. Part Number
SMQ400VS181M22X35T2
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP
Datasheet Download
SMQ400VS181M22X35T2.pdf
Availability of SMQ400VS181M22X35T2
QUANTITY
SMQ400VS181M22X35T2 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMQ400VS181M22X35T2
Internal Part NumberEIS-SMQ400VS181M22X35T2
PackagingTray
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating400V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.382 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.44A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.378" (35.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMQ400VS181M22X35T2
Related LinksSMQ400VS1, SMQ400VS181M22X35T2 Datasheet, United Chemi-Con Distributor
SMQ400VS181M22X35T2 Details Description
Related parts for SMQ400VS181M22X35T2
FOOT CYLINDRICAL 0.425" DIA BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 25PF 2KV R7 NONSTND datasheet.pdf
RES 80K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 59K OHM .3W 1% RADIAL datasheet.pdf
LABEL PANEL RAISED datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 120V datasheet.pdf