United Chemi-Con SMQ450VS121M22X30T2
SMQ450VS121M22X30T2 picture photo
Mfg. Part Number
SMQ450VS121M22X30T2
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
SMQ450VS121M22X30T2.pdf
Availability of SMQ450VS121M22X30T2
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMQ450VS121M22X30T2 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMQ450VS121M22X30T2
Internal Part NumberEIS-SMQ450VS121M22X30T2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSMQ
PackagingTray
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.763 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.04A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max)1.181" (30.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can - Snap-In
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMQ450VS121M22X30T2
Related LinksSMQ450VS1, SMQ450VS121M22X30T2 Datasheet, United Chemi-Con Distributor
SMQ450VS121M22X30T2 Details Description
Related parts for SMQ450VS121M22X30T2
RELAY GEN PURPOSE SPDT 30A 24V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 7KHZ RRO SC70-5 datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 28-SOIC datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV 2CH OPEN COLL 8SO datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 72POS .156 GRN datasheet.pdf
RELAY REED 3PST 1A 24V datasheet.pdf
CAP CER 9.6PF 50V U2J 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 4V 10% 0805 datasheet.pdf
RES 1.82K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK-JACK BNC 75 OHM datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP3T datasheet.pdf
CONN HDR 30POS 2.54MM T/H datasheet.pdf