United Chemi-Con SMQ450VS151M25X25T2
SMQ450VS151M25X25T2 picture photo
Mfg. Part Number
SMQ450VS151M25X25T2
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
SMQ450VS151M25X25T2.pdf
Availability of SMQ450VS151M25X25T2
QUANTITY
SMQ450VS151M25X25T2 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMQ450VS151M25X25T2
Internal Part NumberEIS-SMQ450VS151M25X25T2
PackagingTray
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.21 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.19A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMQ450VS151M25X25T2
Related LinksSMQ450VS1, SMQ450VS151M25X25T2 Datasheet, United Chemi-Con Distributor
SMQ450VS151M25X25T2 Details Description
Related parts for SMQ450VS151M25X25T2
CAP TRIMMER 15-50PF 100V SMD datasheet.pdf
CONN RECEPT HM R/A 2MM 110POS datasheet.pdf
IC MPU XSCALE 200MHZ 256BGA datasheet.pdf
JUMPER SAKC 10 2POS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 75A D2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EYELET datasheet.pdf
BOX ABS ALMOND 5.62"L X 3.25"W datasheet.pdf
RES 169 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN ASSY 4 PORTS datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A TO252 datasheet.pdf