United Chemi-Con SMQ450VS271M25X40T2
SMQ450VS271M25X40T2 picture photo
Mfg. Part Number
SMQ450VS271M25X40T2
Brief Description
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP
Datasheet Download
SMQ450VS271M25X40T2.pdf
Availability of SMQ450VS271M25X40T2
QUANTITY
SMQ450VS271M25X40T2 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMQ450VS271M25X40T2
Internal Part NumberEIS-SMQ450VS271M25X40T2
PackagingTray
Capacitance270µF
Tolerance±20%
Voltage Rating450V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.228 Ohm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.78A
Impedance-
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Size / Dimension1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max)1.575" (40.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMQ450VS271M25X40T2
Related LinksSMQ450VS2, SMQ450VS271M25X40T2 Datasheet, United Chemi-Con Distributor
SMQ450VS271M25X40T2 Details Description
Related parts for SMQ450VS271M25X40T2
Connector Receptacle 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 9.53K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG DUAL 14TSSOP datasheet.pdf
PHOTODIODE PIN IR 4.8MM CYL BK datasheet.pdf
RND SPACER 0.125" NYLON 19.69MM datasheet.pdf
CABLE SGL-END STR 3POS FMALE 12' datasheet.pdf
CAP CER 1UF 25V JB 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
500 TB SPR PLU DOWN/SIDE datasheet.pdf
350 TB SPRING PLUG WF datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 607MA 364 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 20% 310VAC RAD datasheet.pdf