KEMET SMR7.5224K100K03L4BULK
SMR7.5224K100K03L4BULK picture photo
Mfg. Part Number
SMR7.5224K100K03L4BULK
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.22UF 10% 100VDC RAD
Datasheet Download
SMR7.5224K100K03L4BULK.pdf
Availability of SMR7.5224K100K03L4BULK
QUANTITY
SMR7.5224K100K03L4BULK Order Process
Ship out your order
Specifications of SMR7.5224K100K03L4BULK
Internal Part NumberEIS-SMR7.5224K100K03L4BULK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesSMR
PackagingBulk
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" L x 0.197" W (10.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMR7.5224K100K03L4BULK
Related LinksSMR7.5224K1, SMR7.5224K100K03L4BULK Datasheet, KEMET Distributor
SMR7.5224K100K03L4BULK Details Description
Related parts for SMR7.5224K100K03L4BULK
CONN SPLICE BUTT 6AWG SIGHT HOLE datasheet.pdf
SWITCH BLOCK FOR EMERGENCY STOP datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 3-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT W/PINS datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 8" 0.50MM 35POS datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 20% 2812 datasheet.pdf
RES 698 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf