Souriau Connection Technology SMS10PH-4TR29
SMS10PH-4TR29 picture photo
Mfg. Part Number
SMS10PH-4TR29
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
QIKMATE STR HDR PLUG 10POS
Datasheet Download
SMS10PH-4TR29.pdf
Availability of SMS10PH-4TR29
QUANTITY
SMS10PH-4TR29 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMS10PH-4TR29
Internal Part NumberEIS-SMS10PH-4TR29
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Male Pins
SeriesSMS
PackagingBulk
Contact TypeMale Pin
Connector TypePlug
Number of Positions10
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.200" (5.08mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Contact Mating Length-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening Type-
FeaturesMounting Flange
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness47.2µin (1.20µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMS10PH-4TR29
Related LinksSMS10P, SMS10PH-4TR29 Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
SMS10PH-4TR29 Details Description
Related parts for SMS10PH-4TR29
INDUCT ARRAY 2 COIL 50UH SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
HANDTOOL FOR 50637/50638 datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 280MA 1.54 OHM datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 0.3W 1% RADIAL datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 140V 15A datasheet.pdf
LED WHITE CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf