Bivar, Inc. SMS1105GC
SMS1105GC picture photo
Mfg. Part Number
SMS1105GC
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED GREEN CLEAR 2SMD R/A
Datasheet Download
SMS1105GC.pdf
Availability of SMS1105GC
QUANTITY
SMS1105GC Order Process
Ship out your order
Specifications of SMS1105GC
Internal Part NumberEIS-SMS1105GC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
ColorGreen
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating120mcd
Lens Style/SizeRectangle with Flat Top
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2.2V
Current - Test20mA
Viewing Angle120°
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Wavelength - Dominant570.5nm
Wavelength - Peak-
Features-
Package / Case2-SMD, J-Lead
Supplier Device Package2-PLCC
Size / Dimension2.80mm L x 1.20mm W
Height (Max)0.80mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMS1105GC
Related LinksSMS1, SMS1105GC Datasheet, Bivar, Inc. Distributor
SMS1105GC Details Description
Related parts for SMS1105GC
IC DAC QUAD 12BIT 28-CDIP datasheet.pdf
CONN PLUG HOUSING 2POS VL SERIES datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CAP TANT 1.0UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
CONTACT PROBE 0.8MM PITCH datasheet.pdf
EVAL KIT FOR MAX17504 datasheet.pdf
CONN PLUG 140POS 0.8MM SMD datasheet.pdf
IC DAC DUAL 12BIT 1LSB 16TSSOP datasheet.pdf
HD INDL NON-AMP APPLI datasheet.pdf
JT 4C 4#16 SKT PLUG datasheet.pdf
10000UF 63V 50X80MM 85C 20000H datasheet.pdf