Souriau Connection Technology SMS18RE3D70
SMS18RE3D70 picture photo
Mfg. Part Number
SMS18RE3D70
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 18 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole
Datasheet Download
SMS18RE3D70.pdf
Availability of SMS18RE3D70
QUANTITY
SMS18RE3D70 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMS18RE3D70
Internal Part NumberEIS-SMS18RE3D70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesSMS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions18
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.200" (5.08mm)
Number of Rows6
Row Spacing0.200" (5.08mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Lock
FeaturesMounting Flange
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMS18RE3D70
Related LinksSMS18, SMS18RE3D70 Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
SMS18RE3D70 Details Description
Related parts for SMS18RE3D70
IC AMP AUDIO PWR 2.2W AB 28TSSOP datasheet.pdf
TRANS PNP 25V 1A TO-92 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 20 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC GATE XOR/XNOR ECL 2IN 8-TSSOP datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 12NS 32SOJ datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 21.6MM RND 14.6MM datasheet.pdf
SENSOR 500PSIS 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CABLE CLAMP .44" datasheet.pdf
RUGGED RJ45 R/A JACK 8POS HDR datasheet.pdf