Souriau Connection Technology SMS24RE3D70
SMS24RE3D70 picture photo
Mfg. Part Number
SMS24RE3D70
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 24 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole
Datasheet Download
SMS24RE3D70.pdf
Availability of SMS24RE3D70
QUANTITY
SMS24RE3D70 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMS24RE3D70
Internal Part NumberEIS-SMS24RE3D70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesSMS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions24
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.200" (5.08mm)
Number of Rows6
Row Spacing0.200" (5.08mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Lock
FeaturesMounting Flange
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMS24RE3D70
Related LinksSMS24, SMS24RE3D70 Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
SMS24RE3D70 Details Description
Related parts for SMS24RE3D70
FIXED IND 18UH 1A 130 MOHM SMD datasheet.pdf
LABEL ID PRODUCTS datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.01% 0.3W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ16B M32 datasheet.pdf
RES 277 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FERRITE CHIP 470 OHM 1500MA 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 7.36A 10 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 38POS PNL MNT PIN datasheet.pdf