Souriau Connection Technology SMS24RE3D70
SMS24RE3D70 picture photo
Mfg. Part Number
SMS24RE3D70
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 24 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole
Datasheet Download
SMS24RE3D70.pdf
Availability of SMS24RE3D70
QUANTITY
SMS24RE3D70 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMS24RE3D70
Internal Part NumberEIS-SMS24RE3D70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesSMS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions24
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.200" (5.08mm)
Number of Rows6
Row Spacing0.200" (5.08mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeLatch Lock
FeaturesMounting Flange
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMS24RE3D70
Related LinksSMS24, SMS24RE3D70 Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
SMS24RE3D70 Details Description
Related parts for SMS24RE3D70
FUSE BOARD MNT 1A 250VAC RADIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 2A DO214AA datasheet.pdf
ESD HANDLER 14X16-5/8X1 datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
PHOTOTRANS SILICON NPN SIDE LOOK datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 16-QFN datasheet.pdf
IC MCU SUP ADJ/33/ADJADJ SOT23-6 datasheet.pdf
3V LITHIUM BATTERY datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 8PIN CRIMP datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKER CLI C 1-3 datasheet.pdf
DIODE ZENER 130V 3W DO204AL datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf