Souriau Connection Technology SMS36RE3S6
SMS36RE3S6 picture photo
Mfg. Part Number
SMS36RE3S6
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 36 Position Gold Through Hole
Datasheet Download
SMS36RE3S6.pdf
Availability of SMS36RE3S6
QUANTITY
SMS36RE3S6 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMS36RE3S6
Internal Part NumberEIS-SMS36RE3S6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
SeriesSMS
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions36
Number of Positions LoadedAll
Pitch-
Number of Rows-
Row Spacing-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Fastening TypeLocking Ramp
FeaturesMounting Flange
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness16µin (0.40µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMS36RE3S6
Related LinksSMS36, SMS36RE3S6 Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
SMS36RE3S6 Details Description
Related parts for SMS36RE3S6
IC FPGA 192 I/O 256PBGA datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 64.9KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 25POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 95.3KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4SO datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
IC GATE AND 2CH 2-INP 8-TSSOP datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 21POS GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 2.8V datasheet.pdf