PUI Audio, Inc. SMT-0820-S-R
SMT-0820-S-R picture photo
Mfg. Part Number
SMT-0820-S-R
Manufacturer
Product Category
Buzzers
Brief Description
BUZZER MAGNETIC 5V 8.5MM SMD
Datasheet Download
SMT-0820-S-R.pdf
Availability of SMT-0820-S-R
QUANTITY
SMT-0820-S-R Order Process
Ship out your order
Specifications of SMT-0820-S-R
Internal Part NumberEIS-SMT-0820-S-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelSMT-0820-S-R.igs
Standard Package1,000
Category Audio Products
FamilyBuzzers
SeriesSMT
PackagingTape & Reel (TR)
Driver CircuitryTransducer, Externally Driven
TechnologyMagnetic
Input Typepeak-peak Signal
Voltage - Rated5Vp-p
Voltage Range5 ~ 6V
Frequency2kHz
Operating ModeContinuous
Sound Pressure Level85dB @ 5V, 10cm
Current - Supply70mA
Operating Temperature-30°C ~ 70°C
WashableNo
Port LocationSide
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder Pads
Size / Dimension8.5mm L x 8.5mm W x 4.0mm H
Capacitance @ Frequency-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMT-0820-S-R
Related LinksSMT-08, SMT-0820-S-R Datasheet, PUI Audio, Inc. Distributor
SMT-0820-S-R Details Description
Related parts for SMT-0820-S-R
IC SUPERVISOR ACTIVE HI TO-92 datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .067".053"L datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 560 OHM 14SOIC datasheet.pdf
CARD EDGE 70POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP 12POS 20V datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 40POS .51M datasheet.pdf
CABLE 12COND 24AWG SHLD 500' datasheet.pdf
BALUN 5G 1.6X0.8X0.6 MM datasheet.pdf
CAP CER 82PF 16V CH 01005 datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS INLINE PIN RA datasheet.pdf