Artesyn Embedded Technologies SMT15F-12S1V2J
SMT15F-12S1V2J picture photo
Mfg. Part Number
SMT15F-12S1V2J
Brief Description
CONV DC/DC 12VIN 15A 1.2VOUT 18W
Datasheet Download
SMT15F-12S1V2J.pdf
Availability of SMT15F-12S1V2J
QUANTITY
SMT15F-12S1V2J Order Process
Ship out your order
Specifications of SMT15F-12S1V2J
Internal Part NumberEIS-SMT15F-12S1V2J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other DrawingsSMT15F Series Top
PCN PackagingCSA Marking 20/Sep/2013
Standard Package180
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesSMT15F
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 11.2V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series15W
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD Module
Size / Dimension1.30" L x 0.53" W x 0.30" H (33.0mm x 13.5mm x 7.6mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max18W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMT15F-12S1V2J
Related LinksSMT15F-, SMT15F-12S1V2J Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
SMT15F-12S1V2J Details Description
Related parts for SMT15F-12S1V2J
CONN RCPT 3PIN MALE PCB REAR MT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 3A DO201AD datasheet.pdf
IC DETECT VOLT WINDOW 8-TDFN datasheet.pdf
Connector Receptacle 23 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
BOX ALUM GRAY 6.3"L X 6.3"W datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 2.3A 88 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
18CC PICOFLEX 100MM LONG datasheet.pdf
CABLE USB 2.0 480MBPS datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 83W datasheet.pdf