Artesyn Embedded Technologies SMT15F-12S1V5
SMT15F-12S1V5 picture photo
Mfg. Part Number
SMT15F-12S1V5
Brief Description
CONV DC/DC 12V 15A 1.5VOUT 22.5W
Datasheet Download
SMT15F-12S1V5.pdf
Availability of SMT15F-12S1V5
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SMT15F-12S1V5 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMT15F-12S1V5
Internal Part NumberEIS-SMT15F-12S1V5
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package90
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesSMT15F
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 11.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series15W
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD Module
Size / Dimension1.30" L x 0.53" W x 0.30" H (33.0mm x 13.5mm x 7.6mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency87%
Power (Watts) - Max23W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMT15F-12S1V5
Related LinksSMT15F, SMT15F-12S1V5 Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
SMT15F-12S1V5 Details Description
Related parts for SMT15F-12S1V5
IC DRIVER HIGH SIDE TO-220-5 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 6A 120V datasheet.pdf
RES 34 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 100000UF 40V SCREW datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
381 TB PLU PLU W/HANDLE datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1MB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 1000VDC RADIAL datasheet.pdf
ANVIL, COMBINATION .062 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS SKT datasheet.pdf