Vishay Semiconductor/Diodes Division SMZJ3802B-E3/52
SMZJ3802B-E3/52 picture photo
Mfg. Part Number
SMZJ3802B-E3/52
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 36V 1.5W DO214AA
Datasheet Download
SMZJ3802B-E3/52.pdf
Availability of SMZJ3802B-E3/52
QUANTITY
SMZJ3802B-E3/52 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMZJ3802B-E3/52
Internal Part NumberEIS-SMZJ3802B-E3/52
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)36V
Tolerance±5%
Power - Max1.5W
Impedance (Max) (Zzt)38 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 27.4V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMBJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMZJ3802B-E3/52
Related LinksSMZJ380, SMZJ3802B-E3/52 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMZJ3802B-E3/52 Details Description
Related parts for SMZJ3802B-E3/52
IC SWITCH DUAL SPDT 8SOIC datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG HSING SKT 31POS CRIMP datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 50V U2J 0603 datasheet.pdf
RES SMD 5.6 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
VARISTOR 622V 40KA SQUARE 34MM datasheet.pdf
RES CHAS MNT 470 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CONN HDR 61POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
TOOL INSERTION TWEEZER 22D GA datasheet.pdf
HI-TEMP CONN HDR .100 SNGL 10POS datasheet.pdf