Vishay Semiconductor/Diodes Division SMZJ3802B-M3/5B
SMZJ3802B-M3/5B picture photo
Mfg. Part Number
SMZJ3802B-M3/5B
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Single
Brief Description
DIODE ZENER 36V 1.5W DO214AA
Datasheet Download
SMZJ3802B-M3/5B.pdf
Availability of SMZJ3802B-M3/5B
QUANTITY
SMZJ3802B-M3/5B Order Process
Ship out your order
Specifications of SMZJ3802B-M3/5B
Internal Part NumberEIS-SMZJ3802B-M3/5B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,200
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Single
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Voltage - Zener (Nom) (Vz)36V
Tolerance±5%
Power - Max1.5W
Impedance (Max) (Zzt)38 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr5µA @ 27.4V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AA, SMB
Supplier Device PackageDO-214AA (SMBJ)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMZJ3802B-M3/5B
Related LinksSMZJ380, SMZJ3802B-M3/5B Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMZJ3802B-M3/5B Details Description
Related parts for SMZJ3802B-M3/5B
Connector Quick Connect Receptacle 14-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.5A 8SOIC datasheet.pdf
DISPLAY DUAL DIGIT 0.4" RED-ORN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 250W datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CLAMPMETER datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.1A 8-HSON datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 50MS SNT-4A datasheet.pdf
RES SMD 50 OHM 5% 22W 2512 datasheet.pdf