Cornell Dubilier Electronics SN331M010ST
SN331M010ST picture photo
Mfg. Part Number
SN331M010ST
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
SN331M010ST.pdf
Availability of SN331M010ST
QUANTITY
SN331M010ST Order Process
Ship out your order
Specifications of SN331M010ST
Internal Part NumberEIS-SN331M010ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSN
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)800 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
Applications-
Ripple Current380mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SN331M010ST
Related LinksSN331, SN331M010ST Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SN331M010ST Details Description
Related parts for SN331M010ST
MULTIPLEXER DUAL 4IN 3ST 16SOP datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 200KHZ 16SO datasheet.pdf
RES SMD 3.74K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SE SURFACE DISC TN 7" A MED datasheet.pdf
CONTACT PIN CRIMP .75-1.5MM GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HDM EMPO140F T datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf