Cornell Dubilier Electronics SN470M035ST
SN470M035ST picture photo
Mfg. Part Number
SN470M035ST
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
SN470M035ST.pdf
Availability of SN470M035ST
QUANTITY
SN470M035ST Order Process
Ship out your order
Specifications of SN470M035ST
Internal Part NumberEIS-SN470M035ST
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSN
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)3.95 Ohm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
Applications-
Ripple Current165mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SN470M035ST
Related LinksSN470, SN470M035ST Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SN470M035ST Details Description
Related parts for SN470M035ST
IC OPAMP GP 12MHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
Connector Header 12 Position 0.100" (2.54mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
CONN HEADER .100 44POS DL AU PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR .7W MONO 8MSOP datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20UNF 1-5V datasheet.pdf
TRIMMER 100 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
RES 7.32K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
POT 5K OHM 0.08W CARBON LINEAR datasheet.pdf