Texas Instruments SN64BCT245NSR
SN64BCT245NSR picture photo
Mfg. Part Number
SN64BCT245NSR
Manufacturer
Product Category
Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC BUS TRANSCVR 3ST 8BIT 20SO
Datasheet Download
SN64BCT245NSR.pdf
Availability of SN64BCT245NSR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SN64BCT245NSR Order Process
Ship out your order
Specifications of SN64BCT245NSR
Internal Part NumberEIS-SN64BCT245NSR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series64BCT
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeTransceiver, Non-Inverting
Number of Elements1
Number of Bits per Element8
Current - Output High, Low3mA, 24mA; 15mA, 64mA
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package20-SO
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SN64BCT245NSR
Related LinksSN64BC, SN64BCT245NSR Datasheet, Texas Instruments Distributor
SN64BCT245NSR Details Description
Related parts for SN64BCT245NSR
IC OPAMP VFB 200MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 50POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC LINE DRIVER QD MONO 14SOEIAJ datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON CYLINDRICAL RED datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
RES 1.54M OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 49.9K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DECI-CENTER JUMPERS 14POS datasheet.pdf
CAP CER 2.7PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf