Texas Instruments SN64BCT245NSRG4
SN64BCT245NSRG4 picture photo
Mfg. Part Number
SN64BCT245NSRG4
Manufacturer
Product Category
Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC BUS TRANSCVR 3ST 8BIT 20SO
Datasheet Download
SN64BCT245NSRG4.pdf
Availability of SN64BCT245NSRG4
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SN64BCT245NSRG4 Order Process
Ship out your order
Specifications of SN64BCT245NSRG4
Internal Part NumberEIS-SN64BCT245NSRG4
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series64BCT
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeTransceiver, Non-Inverting
Number of Elements1
Number of Bits per Element8
Current - Output High, Low3mA, 24mA; 15mA, 64mA
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package20-SO
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SN64BCT245NSRG4
Related LinksSN64BCT, SN64BCT245NSRG4 Datasheet, Texas Instruments Distributor
SN64BCT245NSRG4 Details Description
Related parts for SN64BCT245NSRG4
CAP CER 6800PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 16MHZ 8DIP datasheet.pdf
CABLE D-SUB - HMM15H/AE15M/X datasheet.pdf
LED T-3 1/4 WHT MULTI 28V BAY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HSNG MALE PLUG 4POS datasheet.pdf
RES 10.6K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 0.1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN HDR 8POS 1.27MM T/H datasheet.pdf
CRIMP TOOL 10-589504-72P datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 120V datasheet.pdf