Texas Instruments SN65CML100DG4
SN65CML100DG4 picture photo
Mfg. Part Number
SN65CML100DG4
Manufacturer
Product Category
Logic - Translators, Level Shifters
Brief Description
IC XLATR/REPEATER HS 8-SOIC
Datasheet Download
SN65CML100DG4.pdf
Availability of SN65CML100DG4
QUANTITY
SN65CML100DG4 Order Process
Ship out your order
Specifications of SN65CML100DG4
Internal Part NumberEIS-SN65CML100DG4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package75
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Translators, Level Shifters
Series65CML
PackagingTube
Translator TypeMixed Signal
Channel TypeUnidirectional
Number of Circuits1
Channels per Circuit1
Voltage - VCCA-
Voltage - VCCB-
Input SignalCML, LVDS, LVPECL
Output SignalCML
Output TypeDifferential
Data Rate1.5Gbps
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SN65CML100DG4
Related LinksSN65CM, SN65CML100DG4 Datasheet, Texas Instruments Distributor
SN65CML100DG4 Details Description
Related parts for SN65CML100DG4
CONN HSG PLUG 6POS STRGHT PIN datasheet.pdf
RES 511K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 18.2 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 8SOPWR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 374 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 442 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf