Texas Instruments SN65CML100DR
SN65CML100DR picture photo
Mfg. Part Number
SN65CML100DR
Manufacturer
Product Category
Logic - Translators, Level Shifters
Brief Description
IC XLATR/REPEATER HS 8-SOIC
Datasheet Download
SN65CML100DR.pdf
Availability of SN65CML100DR
QUANTITY
SN65CML100DR Order Process
Ship out your order
Specifications of SN65CML100DR
Internal Part NumberEIS-SN65CML100DR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Translators, Level Shifters
Series65CML
PackagingTape & Reel (TR)
Translator TypeMixed Signal
Channel TypeUnidirectional
Number of Circuits1
Channels per Circuit1
Voltage - VCCA-
Voltage - VCCB-
Input SignalCML, LVDS, LVPECL
Output SignalCML
Output TypeDifferential
Data Rate1.5Gbps
Operating Temperature-40°C ~ 85°C (TA)
Features-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SN65CML100DR
Related LinksSN65CM, SN65CML100DR Datasheet, Texas Instruments Distributor
SN65CML100DR Details Description
Related parts for SN65CML100DR
BRAID ROSIN SILVER .025"X25' datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 5V datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV 2CH OPEN COLL 8SO datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
OSC MEMS 60.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 464 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 30K OHM 50W datasheet.pdf
MICRO 21C S /11 WHT 36" NI datasheet.pdf