Texas Instruments SN65HVD33D
SN65HVD33D picture photo
Mfg. Part Number
SN65HVD33D
Manufacturer
Product Category
Interface - Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC RS485 DVR/RCVR 3.3V 14-SOIC
Datasheet Download
SN65HVD33D.pdf
Availability of SN65HVD33D
QUANTITY
SN65HVD33D Order Process
Ship out your order
Specifications of SN65HVD33D
Internal Part NumberEIS-SN65HVD33D
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyInterface - Drivers, Receivers, Transceivers
Series-
PackagingTube
TypeTransceiver
ProtocolRS422, RS485
Number of Drivers/Receivers1/1
DuplexFull
Receiver Hysteresis50mV
Data Rate23Mbps
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package14-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SN65HVD33D
Related LinksSN65H, SN65HVD33D Datasheet, Texas Instruments Distributor
SN65HVD33D Details Description
Related parts for SN65HVD33D
IC OPAMP GP 1.8MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
IC LINE RCVR RS485 QUAD 16-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
LAMP NEON INCAND RED PNL MNT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS PIN datasheet.pdf
RES 8.45M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
TAP SWITCH DIALS datasheet.pdf
RES SMD 30.1 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf