Texas Instruments SN65LVDM050QDQ1
SN65LVDM050QDQ1 picture photo
Mfg. Part Number
SN65LVDM050QDQ1
Manufacturer
Product Category
Interface - Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC DUAL LVDS TRANS/RCVR 16-SOIC
Datasheet Download
SN65LVDM050QDQ1.pdf
Availability of SN65LVDM050QDQ1
QUANTITY
SN65LVDM050QDQ1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SN65LVDM050QDQ1
Internal Part NumberEIS-SN65LVDM050QDQ1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyInterface - Drivers, Receivers, Transceivers
SeriesAutomotive, AEC-Q100
PackagingTube
TypeTransceiver
ProtocolLVDS
Number of Drivers/Receivers2/2
DuplexFull
Receiver Hysteresis-
Data Rate500Mbps
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package16-SOIC N
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SN65LVDM050QDQ1
Related LinksSN65LVD, SN65LVDM050QDQ1 Datasheet, Texas Instruments Distributor
SN65LVDM050QDQ1 Details Description
Related parts for SN65LVDM050QDQ1
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN ADPT MASTER CELL RADIO KIT datasheet.pdf
RES SMD 19.6 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 232 OHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
IC CPLD 600MC 5.1NS 256BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
RES 203 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf