Texas Instruments SN65MLVD200AD
SN65MLVD200AD picture photo
Mfg. Part Number
SN65MLVD200AD
Manufacturer
Product Category
Interface - Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC LVDS LINE DVR/RCVR 8-SOIC
Datasheet Download
SN65MLVD200AD.pdf
Availability of SN65MLVD200AD
QUANTITY
SN65MLVD200AD Order Process
Ship out your order
Specifications of SN65MLVD200AD
Internal Part NumberEIS-SN65MLVD200AD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package75
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyInterface - Drivers, Receivers, Transceivers
Series-
PackagingTube
TypeTransceiver
ProtocolLVDS, Multipoint
Number of Drivers/Receivers1/1
DuplexHalf
Receiver Hysteresis25mV
Data Rate100Mbps
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SN65MLVD200AD
Related LinksSN65ML, SN65MLVD200AD Datasheet, Texas Instruments Distributor
SN65MLVD200AD Details Description
Related parts for SN65MLVD200AD
IDC CABLE - MSD26K/MC26M/MSD26K datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 9.76 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
BEAD FERRITE 600 OHM 200MA 3216 datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf