Texas Instruments SN74ABT3614-15PQ
SN74ABT3614-15PQ picture photo
Mfg. Part Number
SN74ABT3614-15PQ
Manufacturer
Product Category
Logic - FIFOs Memory
Brief Description
IC SYNC FIFO MEM 64X36X2 132-QFP
Datasheet Download
SN74ABT3614-15PQ.pdf
Availability of SN74ABT3614-15PQ
QUANTITY
SN74ABT3614-15PQ Order Process
Ship out your order
Specifications of SN74ABT3614-15PQ
Internal Part NumberEIS-SN74ABT3614-15PQ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLHiRel Devices 28/May/2015
Standard Package36
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - FIFOs Memory
Series74ABT
PackagingTray
Memory Size4.5K (64 x 36 x 2)
FunctionSynchronous
Data Rate66.7MHz
Access Time10ns
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Current - Supply (Max)130mA
Bus DirectionalBi-Directional
Expansion Type-
Programmable Flags SupportYes
Retransmit CapabilityNo
FWFT SupportNo
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case132-BQFP Bumpered
Supplier Device Package132-BQFP (24.54x24.54)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SN74ABT3614-15PQ
Related LinksSN74ABT3, SN74ABT3614-15PQ Datasheet, Texas Instruments Distributor
SN74ABT3614-15PQ Details Description
Related parts for SN74ABT3614-15PQ
MOD PWR ENTRY 2PL SW QC 1.5 PNL datasheet.pdf
TRIAC 800V 15A TO220AB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
RES 312K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.03 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.2V 36W datasheet.pdf