Texas Instruments SN74ABT640DBR
SN74ABT640DBR picture photo
Mfg. Part Number
SN74ABT640DBR
Manufacturer
Product Category
Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC BUS TRANSCEIVER DUAL 20SSOP
Datasheet Download
SN74ABT640DBR.pdf
Availability of SN74ABT640DBR
QUANTITY
SN74ABT640DBR Order Process
Ship out your order
Specifications of SN74ABT640DBR
Internal Part NumberEIS-SN74ABT640DBR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series74ABT
PackagingCut Tape (CT)
Logic TypeTransceiver, Inverting
Number of Elements1
Number of Bits per Element8
Current - Output High, Low32mA, 64mA
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package20-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SN74ABT640DBR
Related LinksSN74AB, SN74ABT640DBR Datasheet, Texas Instruments Distributor
SN74ABT640DBR Details Description
Related parts for SN74ABT640DBR
CAP CER 91PF 150V 0605 datasheet.pdf
DIODE MODULE 300V 60A SOT227B datasheet.pdf
IC CLOCK MULTIPLIER 16-TSSOP datasheet.pdf
RES 806 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
IEEE 1394 CABLE datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.02 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 10POS GOLD datasheet.pdf
CONN HDR 40POS 2.54MM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf