Texas Instruments SN74ACT7802-25FN
SN74ACT7802-25FN picture photo
Mfg. Part Number
SN74ACT7802-25FN
Manufacturer
Product Category
Logic - FIFOs Memory
Brief Description
IC ASYNC FIFO MEM 1024X18 68PLCC
Datasheet Download
SN74ACT7802-25FN.pdf
Availability of SN74ACT7802-25FN
QUANTITY
SN74ACT7802-25FN Order Process
Ship out your order
Specifications of SN74ACT7802-25FN
Internal Part NumberEIS-SN74ACT7802-25FN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package18
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - FIFOs Memory
Series74ACT
PackagingTube
Memory Size18K (1K x 18)
FunctionAsynchronous
Data Rate40MHz
Access Time30ns
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Current - Supply (Max)400µA
Bus DirectionalUni-Directional
Expansion TypeWidth
Programmable Flags SupportYes
Retransmit CapabilityNo
FWFT SupportNo
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case68-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package68-PLCC (24.23x24.23)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SN74ACT7802-25FN
Related LinksSN74ACT7, SN74ACT7802-25FN Datasheet, Texas Instruments Distributor
SN74ACT7802-25FN Details Description
Related parts for SN74ACT7802-25FN
IC EEPROM 128KBIT 1MHZ 8MAP datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 25V Y5V 1210 datasheet.pdf
SOCKET W/SCREW FOR DINRAIL datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 520MA 854 MOHM datasheet.pdf
IC POT DPP NV 256TAP I2C 8MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS W/PIN WALL datasheet.pdf
PICK-OFF TERM BLOCK 1POS 20-6AWG datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 57POS STRGHT datasheet.pdf
CAP FILM 390NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf