Texas Instruments SN74ACT7802-25FN
SN74ACT7802-25FN picture photo
Mfg. Part Number
SN74ACT7802-25FN
Manufacturer
Product Category
Logic - FIFOs Memory
Brief Description
IC ASYNC FIFO MEM 1024X18 68PLCC
Datasheet Download
SN74ACT7802-25FN.pdf
Availability of SN74ACT7802-25FN
QUANTITY
SN74ACT7802-25FN Order Process
Ship out your order
Specifications of SN74ACT7802-25FN
Internal Part NumberEIS-SN74ACT7802-25FN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package18
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - FIFOs Memory
Series74ACT
PackagingTube
Memory Size18K (1K x 18)
FunctionAsynchronous
Data Rate40MHz
Access Time30ns
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Current - Supply (Max)400µA
Bus DirectionalUni-Directional
Expansion TypeWidth
Programmable Flags SupportYes
Retransmit CapabilityNo
FWFT SupportNo
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case68-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package68-PLCC (24.23x24.23)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SN74ACT7802-25FN
Related LinksSN74ACT7, SN74ACT7802-25FN Datasheet, Texas Instruments Distributor
SN74ACT7802-25FN Details Description
Related parts for SN74ACT7802-25FN
FIXED IND 100UH 630MA 390 MOHM datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 700 OHM 8A SMD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 2KV NP0 2225 datasheet.pdf
IC MPU MPC85XX 1.2GHZ 783FCBGA datasheet.pdf
IC SWIT PWM GREEN OVP HV TO220F datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 75A D2PAK datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK FEED THRU 13MM datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 15POS .51M datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
Field Programmable Gate Array, 100 CLBs, 2000 Gates, 166MHz, 100-Cell, CMOS, PQCC84 IC datasheet.pdf