Texas Instruments SN74ALS09NSRE4
SN74ALS09NSRE4 picture photo
Mfg. Part Number
SN74ALS09NSRE4
Manufacturer
Product Category
Logic - Gates and Inverters
Brief Description
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SO
Datasheet Download
SN74ALS09NSRE4.pdf
Availability of SN74ALS09NSRE4
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SN74ALS09NSRE4 Order Process
Ship out your order
Specifications of SN74ALS09NSRE4
Internal Part NumberEIS-SN74ALS09NSRE4
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Gates and Inverters
Series74ALS
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeAND Gate
Number of Circuits4
Number of Inputs2
FeaturesOpen Collector
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Current - Quiescent (Max)-
Current - Output High, Low-, 8mA
Logic Level - Low0.8V
Logic Level - High2V
Max Propagation Delay @ V, Max CL54ns @ 5V, 50pF
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package14-SO
Package / Case14-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SN74ALS09NSRE4
Related LinksSN74ALS, SN74ALS09NSRE4 Datasheet, Texas Instruments Distributor
SN74ALS09NSRE4 Details Description
Related parts for SN74ALS09NSRE4
FIXED IND 15UH 3.1A 46 MOHM SMD datasheet.pdf
BLADE HEX 5MM 3.94" datasheet.pdf
FIXED IND 500UH 3.1A 183 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
MINI PV CTW 15AU 18-20 AWG datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
PANEL MOUNT ASSEMBLY RED, 12.7MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 100MA 12.72 OHM datasheet.pdf
PACK ROUND 1 POS 74MM D 49MMH datasheet.pdf