Texas Instruments SN74ALS1004N
SN74ALS1004N picture photo
Mfg. Part Number
SN74ALS1004N
Manufacturer
Product Category
Logic - Gates and Inverters
Brief Description
IC INVERTER HEX 1-INPUT 14DIP
Datasheet Download
SN74ALS1004N.pdf
Availability of SN74ALS1004N
QUANTITY
SN74ALS1004N Order Process
Ship out your order
Specifications of SN74ALS1004N
Internal Part NumberEIS-SN74ALS1004N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Gates and Inverters
Series74ALS
PackagingTube
Logic TypeInverter
Number of Circuits6
Number of Inputs6
Features-
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Current - Quiescent (Max)3mA
Current - Output High, Low15mA, 24mA
Logic Level - Low0.8V
Logic Level - High2V
Max Propagation Delay @ V, Max CL7ns @ 5V, 50pF
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeThrough Hole
Supplier Device Package14-PDIP
Package / Case14-DIP (0.300", 7.62mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SN74ALS1004N
Related LinksSN74AL, SN74ALS1004N Datasheet, Texas Instruments Distributor
SN74ALS1004N Details Description
Related parts for SN74ALS1004N
DIODE MODULE 100V 200A TO244AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 210POS .050" datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 24SOIC datasheet.pdf
CAP CER 470PF 10V X7R 0402 datasheet.pdf
RES SMD 73.2 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line); Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
TAPE 1/2X18YD MINI-CASE 3" PAPER datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 10POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CAP TANT POLY 680UF 8V AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 10% 275VAC RAD datasheet.pdf