Texas Instruments SN74ALS21AD
SN74ALS21AD picture photo
Mfg. Part Number
SN74ALS21AD
Manufacturer
Product Category
Logic - Gates and Inverters
Brief Description
IC GATE AND 2CH 4-INP 14-SOIC
Datasheet Download
SN74ALS21AD.pdf
Availability of SN74ALS21AD
QUANTITY
SN74ALS21AD Order Process
Ship out your order
Specifications of SN74ALS21AD
Internal Part NumberEIS-SN74ALS21AD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Gates and Inverters
Series74ALS
PackagingTube
Logic TypeAND Gate
Number of Circuits2
Number of Inputs4
Features-
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Current - Quiescent (Max)-
Current - Output High, Low400µA, 8mA
Logic Level - Low0.8V
Logic Level - High2V
Max Propagation Delay @ V, Max CL15ns @ 5V, 50pF
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package14-SOIC
Package / Case14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SN74ALS21AD
Related LinksSN74A, SN74ALS21AD Datasheet, Texas Instruments Distributor
SN74ALS21AD Details Description
Related parts for SN74ALS21AD
CONN PLUG W/DETENT 12POS .093 datasheet.pdf
FIXED IND 10MH 25MA 150 OHM SMD datasheet.pdf
IC MOTOR CONTROLLER PAR 18DIP datasheet.pdf
PARTITION PLATE TERM BLOCK 2MM datasheet.pdf
CONN F PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN SSL PLUG 1POS SOLDER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 300 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MNT SKT datasheet.pdf