Texas Instruments SN74ALVC08IDRQ1
SN74ALVC08IDRQ1 picture photo
Mfg. Part Number
SN74ALVC08IDRQ1
Manufacturer
Product Category
Logic - Gates and Inverters
Brief Description
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-SOIC
Datasheet Download
SN74ALVC08IDRQ1.pdf
Availability of SN74ALVC08IDRQ1
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SN74ALVC08IDRQ1 Order Process
Ship out your order
Specifications of SN74ALVC08IDRQ1
Internal Part NumberEIS-SN74ALVC08IDRQ1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Gates and Inverters
SeriesAutomotive, AEC-Q100, 74ALVC
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeAND Gate
Number of Circuits4
Number of Inputs2
Features-
Voltage - Supply1.65 V ~ 3.6 V
Current - Quiescent (Max)10µA
Current - Output High, Low24mA, 24mA
Logic Level - Low0.7 V ~ 0.8 V
Logic Level - High1.7 V ~ 2 V
Max Propagation Delay @ V, Max CL2.9ns @ 3.3V, 50pF
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package14-SOIC
Package / Case14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SN74ALVC08IDRQ1
Related LinksSN74ALV, SN74ALVC08IDRQ1 Datasheet, Texas Instruments Distributor
SN74ALVC08IDRQ1 Details Description
Related parts for SN74ALVC08IDRQ1
MOSFET N-CH 600V 7.4A TO-220 datasheet.pdf
RES SMD 475K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 30.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 630V X7R 1812 datasheet.pdf
RES SMD 36K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 300A DC datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
RES 4.81K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 2A 120V datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 92POS datasheet.pdf
CAP CER 10UF 35V X5R 0805 datasheet.pdf
25P F S/C FILT 830PF M3 datasheet.pdf