Texas Instruments SN74ALVC7806-25DL
SN74ALVC7806-25DL picture photo
Mfg. Part Number
SN74ALVC7806-25DL
Manufacturer
Product Category
Logic - FIFOs Memory
Brief Description
IC 256X18 ASYNC FIFO MEM 56-SSOP
Datasheet Download
SN74ALVC7806-25DL.pdf
Availability of SN74ALVC7806-25DL
QUANTITY
SN74ALVC7806-25DL Order Process
Ship out your order
Specifications of SN74ALVC7806-25DL
Internal Part NumberEIS-SN74ALVC7806-25DL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - FIFOs Memory
Series74ALVC
PackagingTube
Memory Size4.5K (256 x 18)
FunctionAsynchronous
Data Rate40MHz
Access Time18ns
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Current - Supply (Max)40µA
Bus DirectionalUni-Directional
Expansion TypeWidth
Programmable Flags SupportYes
Retransmit CapabilityNo
FWFT SupportNo
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case56-BSSOP (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package56-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SN74ALVC7806-25DL
Related LinksSN74ALVC, SN74ALVC7806-25DL Datasheet, Texas Instruments Distributor
SN74ALVC7806-25DL Details Description
Related parts for SN74ALVC7806-25DL
RIB TT RES STYLE Z BK 4.3"X984' datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
PROGRAMMING ADAPTER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 200W datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZE16 M32 datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 3W DO204AL datasheet.pdf