| Internal Part Number | EIS-SN74ALVCH16501DL | |
| EDA / CAD Models | Download from Accelerated Designs | |
| Standard Package | 20 | |
| Category | Integrated Circuits (ICs) | |
| Family | Logic - Universal Bus Functions | |
| Series | 74ALVCH | |
| Packaging | Tube | |
| Logic Type | Universal Bus Transceiver | |
| Number of Inputs | - | |
| Number of Circuits | 18-Bit | |
| Current - Output High, Low | 24mA, 24mA | |
| Voltage - Supply | 1.65 V ~ 3.6 V | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 56-BSSOP (0.295", 7.50mm Width) | |
| Supplier Device Package | 56-SSOP | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | SN74ALVCH16501DL | |
| Related Links | SN74ALVC, SN74ALVCH16501DL Datasheet, Texas Instruments Distributor | |
 | 0687900000 | BRACKET MOUNTING BASE ST 4MM | datasheet.pdf | |