Texas Instruments SN74ALVTH16240DL
SN74ALVTH16240DL picture photo
Mfg. Part Number
SN74ALVTH16240DL
Manufacturer
Product Category
Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC INVERTER QUAD 4-INPUT 48SSOP
Datasheet Download
SN74ALVTH16240DL.pdf
Availability of SN74ALVTH16240DL
QUANTITY
SN74ALVTH16240DL Order Process
Ship out your order
Specifications of SN74ALVTH16240DL
Internal Part NumberEIS-SN74ALVTH16240DL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package25
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series74ALVTH
PackagingTube
Logic TypeBuffer/Line Driver, Inverting
Number of Elements4
Number of Bits per Element4
Current - Output High, Low8mA, 24mA; 32mA, 64mA
Voltage - Supply2.3 V ~ 2.7 V, 3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case48-BSSOP (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package48-SSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SN74ALVTH16240DL
Related LinksSN74ALVT, SN74ALVTH16240DL Datasheet, Texas Instruments Distributor
SN74ALVTH16240DL Details Description
Related parts for SN74ALVTH16240DL
RES SMD 825 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC DAC VIDEO NTSC 3-CH 44MQFP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.9V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CBL RIBN 16COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 43MA 24 OHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 1A 500 MOHM TH datasheet.pdf
POT 100 OHM 100W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
CAP MICA 390PF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf