Texas Instruments SN74ALVTH16240VR
SN74ALVTH16240VR picture photo
Mfg. Part Number
SN74ALVTH16240VR
Manufacturer
Product Category
Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC INVERTER QUAD 4-INPUT 48TVSOP
Datasheet Download
SN74ALVTH16240VR.pdf
Availability of SN74ALVTH16240VR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SN74ALVTH16240VR Order Process
Ship out your order
Specifications of SN74ALVTH16240VR
Internal Part NumberEIS-SN74ALVTH16240VR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series74ALVTH
PackagingCut Tape (CT)
Logic TypeBuffer/Line Driver, Inverting
Number of Elements4
Number of Bits per Element4
Current - Output High, Low8mA, 24mA; 32mA, 64mA
Voltage - Supply2.3 V ~ 2.7 V, 3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case48-TFSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package48-TVSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SN74ALVTH16240VR
Related LinksSN74ALVT, SN74ALVTH16240VR Datasheet, Texas Instruments Distributor
SN74ALVTH16240VR Details Description
Related parts for SN74ALVTH16240VR
FERRULE 0.25MM 10 BL 1 = 500PCS datasheet.pdf
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 22W MONO 20HSOP datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 51K OHM 0606 datasheet.pdf
RES SMD 787K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
TRIMMER 5K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 5.08MM datasheet.pdf
CABLE 10COND 18AWG GRAY 1000' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CONN SATA PLUG 13POS SLD R/A SMD datasheet.pdf