Texas Instruments SN74AS640DWG4
SN74AS640DWG4 picture photo
Mfg. Part Number
SN74AS640DWG4
Manufacturer
Product Category
Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20SOIC
Datasheet Download
SN74AS640DWG4.pdf
Availability of SN74AS640DWG4
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SN74AS640DWG4 Order Process
Ship out your order
Specifications of SN74AS640DWG4
Internal Part NumberEIS-SN74AS640DWG4
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package175
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series74AS
PackagingTube
Logic TypeTransceiver, Inverting
Number of Elements1
Number of Bits per Element8
Current - Output High, Low15mA, 64mA
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package20-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SN74AS640DWG4
Related LinksSN74AS, SN74AS640DWG4 Datasheet, Texas Instruments Distributor
SN74AS640DWG4 Details Description
Related parts for SN74AS640DWG4
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FREE HNG W/PINS datasheet.pdf
DISPLAY 7SEG COLON YLW CA 0.3" datasheet.pdf
RES 31.6 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 580MA 670 MOHM TH datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 1.5W DO214AC datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
RJ45 RA NO SHIELD WITH LED datasheet.pdf
IC VIDEO DECODER SDTV 32LFCSP datasheet.pdf
IC PTIC TUNABLE 1.8PF WLCSP datasheet.pdf